Buty na lato – o czym należy pamiętać

Buty na lato – o czym należy pamiętać

Lato jest porą, kiedy nasz organizm wystawiony jest na wiele niepożądanych działań atmosferycznych, mogących mieć realny wpływ na nasze zdrowie. Zazwyczaj staramy się ubierać stosownie do pogody, jednakże część z nas wciąż zapomina o tym, jak ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniego obuwia. A odpowiednie buty letnie mogą stać się dla nas prawdziwymi przyjaciółmi – nie tylko zwiększą nasz komfort, ale i poprawią samopoczucie, jednocześnie dbając o zdrowie.

Kwestie podstawowe

Wybierając buty letnie powinniśmy pamiętać o trzech zasadniczych kwestiach – ich rodzaju, materiale wykonania oraz jakości tegoż. W wyjątkowo gorące dni, kiedy jesteśmy narażeni nie tylko na wysoką temperaturę, ale i charakterystyczną parność oraz duszność spowodowaną małą wilgotnością powietrza, powinniśmy pamiętać, aby buty letnie nie były obuwiem „pełnym”, to znaczy zakrywającym w pełni całą stopę. Dotyczy to zwłaszcza obuwa wykonanego ze skóry oraz innych materiałów nie przepuszczających powietrza. Najlepszym obuwiem w takim wypadku są oczywiście sandały bądź klapki, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza nie dopuszczając do przegrzania organizmu. Oczywistym jest jednak, iż nie zawsze i nie wszędzie można poruszać się w tego typu obuwiu. Dlatego też istotnym czynnikiem jest materiał, z którego zostały wykonane. Ten bowiem powinny być lekki i umożliwiający swobodną cyrkulację powietrza. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego stanu rzeczy jest po prostu test butów letnich polegający na ich włożeniu i przejściu choćby kilku kroków. Jeżeli już po chwili czujemy dyskomfort w postaci uczucia „gromadzącego” się w butach powietrza, a sami nie czujemy w nich żadnego przewiewu, to jest to dla nas znak, iż ten typ obuwia powinniśmy sobie odpuścić.

Kwestie zdrowotne

Wielu ludzi kieruje się doborem obuwia tylko i wyłącznie poprzez kwestie wizualne zapominając, iż buty letnie powinny być przede wszystkim wygodne i praktyczne. Ma to swoje uzasadnienie w dbaniu nie tylko o swój własny wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie. Należy bowiem pamiętać, iż nieodpowiedni ubiór doprowadzić może w okresie letnim do przegrzania organizmu, a co za tym idzie, wielu poważnych chorób. Jedną z najpoważniejszych jest oczywiście udar cieplny, który spowodowany może zostać również przez nieodpowiednie buty letnie. Wybierając obuwie powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim własny komfort i zdrowie. Dobór obuwia jest więc jednym z kluczowych przypadków, kiedy modę i obowiązujące trendy powinniśmy odłożyć na bok bez względu na to, czy i w jakim stopniu kierujemy się nimi na co dzień.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>